Domača stran > Storitve > Hrup
Akreditirane meritve hrupa in modeliranje hrupa so podlaga za pripravo prvega ocenjevanja in obratovalnega monitoringa hrupa. Prve meritve hrupa so obvezne za vse vire hrupa, določene z Uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa.
Zavezanci za izvedbo prvega ocenjevanja in obratovalnega monitoringa hrupa so med drugim: vsi upravljavci pomembnih cest in železniških prog, industrijskih, obrtnih, proizvodnih in tudi storitvenih objektov, ki v okolju povzročajo stalen ali občasen hrup.
Med vire hrupa sodijo tudi naprave za obdelavo odpadkov, vetrne elektrarne, objekti za izkoriščanje ali predelavo mineralnih surovin, strelišča, objekti za športne ali druge javne prireditve, gostinski ali zabaviščni lokali, ki zunaj stavbe uporabljajo zvočne naprave ter zabaviščni objekti.
Za vir hrupa je potrebno opraviti prve meritve hrupa po pričetku obratovanja novega vira hrupa ali ob večji spremembi obratovanja obstoječega vira hrupa.
Meritve hrupa izvajamo od leta 2006, modeliranje hrupa pa od leta 2009. Meritve hrupa in modeliranje hrupa izvaja strokovno usposobljeno osebje s programsko opremo vodilnega svetovnega proizvajalca Bruel&Kjaer (LIMA).
Meritve hrupa izvajamo z umerjeno sodobno merilno opremo razreda 1.
Poročilo o določanju ravni hrupa izdelamo v skladu s prilogo 3 dokumenta Slovenske akreditacije OA15 – Smernice za poročanje na področju hrupa v okolju. V poročilu natančno opišemo postopke in metode pridobitve podatkov o ravneh hrupa, virov hrupa, lokacijah izvedenih meritev, vhodnih podatkih za modeliranje hrupa in podatkov o napravi ali obratu, ki je vir hrupa.
Poročilo o določanju ravni hrupa izdelamo v skladu s prilogo 2 dokumenta Slovenske akreditacije OA15 – Smernice za poročanje na področju hrupa v okolju. V poročilu natančno opišemo postopke in metode izvedbe meritev hrupa na posameznih merilnih mestih, vire hrupa, lokacije merilnih mest hrupa in podatke o napravi ali obratu, ki je vir hrupa.
Poročilo o ocenjevanju hrupa v okolju izdelamo v skladu s 13. členom Pravilnika o prvem ocenjevanju in obratovalnem monitoringu za vire hrupa ter o pogojih za njegovo izvajanje. V njem zberemo rezultate določanja ravni hrupa in ocenjene kazalce hrupa na letni ravni na mestih ocenjevanja hrupa, določenih skladno z določili citiranega pravilnika. V zaključku poročila ugotovimo, ali je vir hrupa čezmeren ali ne ter ali je za vir hrupa obvezno izvajanje obratovalnega monitoringa v prihodnosti.
V postopku priprave prostorskih aktov (občinski prostorski načrt, občinski podrobni prostorski načrt) ob avtocestah in državnih cestah ter železniških progah je treba kot obvezno strokovno podlago izdelati Oceno obremenitve s hrupom z upoštevanjem predvidenih sprememb prometa v 20-letnem planskem obdobju s predlogom ukrepov za zmanjšanje hrupa.
Pri načrtovanju novih objektov in naprav je treba v sklopu poročila o vplivih na okolje za vire hrupa izdelati oceno obremenjenosti okolja s hrupom, kar izvedemo na podlagi meritev obstoječih ravni hrupa ter modelno ali računsko oceno pričakovanih vplivov hrupa na okolje v času gradnje in v času obratovanja vira hrupa. Po potrebi določimo ustrezne ukrepe za zmanjšanje emisij hrupa v okolje.
Strokovne podlage pripravljamo tudi kot podlage za umeščanje posegov v prostor ter za druge namene (npr. za določitev vplivnih območij, za določitev omilitvenih ukrepov, določitev stopenj varstva pred hrupom v sklopu priprave občinskih prostorskih načrtov itd.).
Kontaktirajte nas in z veseljem vam bomo pomagali pri vaših projektih.
V E-knjigi smo zbrali bistvene informacije, za preživetje v labirintu okoljske zakonodaje. Za investitorje in projektante so bistvene informacije, ki jih potrebujete, da se izognete neprijetnim presenečenjem pri vaših projektih.