Domača stran > Storitve > Trajnostni razvoj in podnebne spremembe
Skupaj z vami se zavedamo, da so preusmeritev v trajnostno gospodarstvo in
ustrezni odzivi na podnebne spremembe ključni izzivi 21. stoletja. Vzpostavitev
trajnostnega modela delovanja bo potrebna, da bomo zagotovili zdravo okolje ter
ohranili naravne vire za nas ter naslednje generacije. Dokazila o trajnostni usmeritvi
podjetja ali občine pa so v zadnjih letih postale eden izmed ključnih kriterijev pri
prijavi na razpise. Naše dolgoletne izkušnje na področju varstva okolja in sodelovanja
s številnimi podjetji iz različnih dejavnosti nam omogočajo, da vam svetujemo in
pomagamo pri načrtovanju trajnostnega razvoja vašega podjetja, izdelavi ogljičnega
odtisa in presojah s področja podnebnih sprememb, ki jih potrebujete za trajnostno
poročanje, razpisno dokumentacijo ali strateški razvoj podjetja.
Na področju trajnostnega razvoja in podnebnih sprememb vam lahko pomagamo z naslednjimi storitvami:
Za to, da preprečimo dvig svetovnih temperatur, je nujno zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, ki so posledica človeške dejavnosti. Pri tem je nujno sodelovanje vseh: držav, občin, podjetij in posameznikov – vsak od nas lahko prispeva svoj del.
Za stabilizacijo svetovne temperature bo potrebno, da dosežemo ogljično nevtralnost ali »neto ničelne« (net zero) izpuste toplogrednih plinov. To pomeni, da so antropogeni izpusti toplogrednih plinov enaki ponorom le-teh v istem obdobju. Z drugimi besedami, ogljična nevtralnost pomeni, da v ozračje ne emitiramo več toplogrednih plinov, kot jih lahko iz ozračja odstranijo gozdovi ter drugi naravni ponori.
Če želimo, da svetovna temperatura ne bo presegla povečanja 1,5°C v primerjavi s predindustrijsko dobo, morajo prizadevanja za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov postati bolj ambiciozna.
Evropska unija si je zadala za cilj, da do leta 2050 postane podnebno nevtralna celina. Za dosego tega cilja bo potrebno že do leta 2030 neto emisije toplogrednih plinov zmanjšati za 55% v primerjavi z letom 1990, do leta 2050 pa bo emisije toplogrednih plinov potrebno zmanjšati za okvirno 80 – 90%.
K zmanjšanju globalnega segrevanja prispeva prav vsako zmanjšanje izpustov – šteje vsaka tona CO2, ki ga spustimo v ozračje. Za to, da zmanjšamo izpuste toplogrednih plinov, bo potrebno:
Izraz trajnostni razvoj označuje način delovanja, ki stremi k uravnovešenemu razvoju ob hkratni skrbi za naravne vire, okolje, biotsko raznovrstnost in soljudi. Trajnostni razvoj ima v skladu z definicijo Združenih narodov tri pomembne vidike, ki jih označujemo s kratico ESG: varstvo okolja (Environment), družbeno odgovornost (Society) in upravljanje (Governance). Združeni narodi so v Agendi 2030 določili 17 ciljev trajnostnega razvoja do leta 2030.
Evropska unija si je zadala za cilj, da do leta 2050 postane podnebno nevtralna celina. Za dosego tega cilja bo potrebno že do leta 2030 neto emisije toplogrednih plinov zmanjšati za 55% v primerjavi z letom 1990, do leta 2050 pa bo emisije toplogrednih plinov potrebno zmanjšati za okvirno 80 – 90%.
S sprejetjem zelenega načrta ali »Green deal« je EU sprejela tudi sveženj ambicioznih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam in prehod v okolju prijaznejšo družbo. Ti ukrepi prinašajo tudi pomembne spremembe na področju poročanja in prijav na razpise.
Na primer, velika podjetja morajo v skladu z direktivo o Korporativnem trajnostnem poročanju (CSRD) poročati tudi o svojih vplivih na okolje, letnem ogljičnem odtisu in strategiji zmanjševanja toplogrednih plinov skladno s ciljem Pariškega sporazuma. Za poročanje so po novem zavezana tudi podjetja z več kot 250 zaposlenimi.
Za pridobivanje nepovratnih sredstev na razpisih je potrebno predložiti tudi dokazila, da načrtovani projekt ne bo pomembno škodoval okolju ter da je načrtovan v skladu z zahtevami trajnostnega razvoja. Nekatera dokazila, ki jih je potrebno predložiti so (odvisno od projekta): elaborat pregleda podnebne odpornosti, ustrezanje načelom DNSH ali LCA analiza.
Velja za meritve in modeliranje hrupa
V E-knjigi smo zbrali bistvene informacije, za preživetje v labirintu okoljske zakonodaje. Za investitorje in projektante so bistvene informacije, ki jih potrebujete, da se izognete neprijetnim presenečenjem pri vaših projektih.