Search
Close this search box.
7 načinov, kako lahko pomagamo ohranjati čebele in druge opraševalce

Naša zaposlena Eva Markun je sodelovala pri pripravi podrobne Strategije za prilagajanje slovenskega čebelarstva na izzive podnebnih sprememb, ki je bila predstavljena in soglasno potrjena marca letos v Državnem svetu Republike Slovenije.

V zadnjih letih se opraševalci in čebelje družine soočajo s številnimi izzivi, ki ogrožajo njihovo preživetje: pesticidi, podnebne spremembe, bolezni in paraziti, izguba habitata in prehranske pomanjkljivosti.

Opraševalci so ključni del ekosistema, saj opravljajo izjemno pomembno nalogo pri opraševanju rastlin, kar omogoča plodnost številnih kultur, dreves in rastlin. Med opraševalce spadajo divji opraševalci (čmrlji, čebele samotarke), ki jih je v Sloveniji več kot 500 vrst, ter vsem poznana medonosna čebela. Slovenci smo še posebej ponosni na našo lokalno podvrsto čebele – Kranjsko čebelo (Apis mellifera carnica), ki je poznana in priljubljena po vsem svetu.

V Marbo Okolju damo zelo velik poudarek na naravo in vsa živa bitja, zato smo za vas pripravili 7 načinov, kako lahko pomagamo ohranjati čebele in druge opraševalce:

Posadite zelišča (meto, meliso), sivko, ognjič, sončnice in druge medovite rastline v svoj vrt, da čebelam omogočite dostop do hrane. Če vam na vrtu ostane kaj prostora, pa lahko poleti posadite tudi ajdo in facelijo. Poleti namreč primanjkuje hrane za opraševalce.

Če morate uporabljati pesticide, se odločite za naravne alternative ali pa uporabljajte pesticide z minimalnim vplivom na čebele. Uporabite jih pozno zvečer in ne čez dan, da zmanjšate vpliv na čebele.

Poskrbite, da v svojem okolju pustite del travnika nepokošen, da bodo lahko zacvetele medovite rastline. Za druge opraševalce lahko pustite del vrta v naravnem stanju (travnate površine, grmičevje), kjer lahko čebele najdejo zavetje. Postavite lahko tudi »hotel za čebele«, vendar ga morate občasno zamenjati, da ne pride do prenosa bolezni med opraševalci.

Kupujte med in druge čebelje izdelke neposredno od lokalnih čebelarjev, kar prispeva k ohranjanju čebeljih družin in spodbuja odgovorno čebelarjenje.

V Sloveniji vsako pomlad potekajo sadilne akcije za čebele, ki jih organizirata ZGS in ČZS. Na sadilnih akcijah lahko pomagate pri sajenju medovitih sadik sadnega in gozdnega drevja v poškodovane gozdove. Sadike so na voljo tudi za sajenje v zasebne gozdove, zato se lahko povežete z lokalnim čebelarskim društvom in ponudite za zasaditev tudi svoj gozd (v kolikor ga imate in bi ga radi dodatno zasadili).

Seznanite se s pomenom čebel in njihovega opraševanja za naše življenje ter delite to znanje z drugimi.

Podprite zakonodajo, ki zaščiti čebele, kot so omejitve uporabe nevarnih pesticidov ali spodbujanje trajnostnega kmetijstva.

MEDOVITE RASTLINE

Medovite rastline so rastline, ki izločajo nektar in dajejo cvetni prah. Nektar je sladka tekočina, s katero rastline privabljajo čebele, da si zagotovijo oprašitev in razvoj semena ter s tem obstoj vrste. Te rastline so ključnega pomena za preživetje čebel, saj zagotavljajo prehranske vire za čebelje družine, zlasti v obdobjih, ko so druge rastline manj oprašene. V Sloveniji in Evropi je veliko medovitih rastlin, med katerimi izstopajo:

Lipa je ena najbolj znanih medovitih rastlin v Sloveniji. Njen cvet je zelo bogat z nektarjem in je priljubljen pri čebelah, predvsem v poletnih mesecih. Poleg tega ima lipa tudi visoko kakovost medu, ki je svetlo rumene barve in ima značilen vonj.

Akacija je medovit drevesni grm, ki cveti v maju in juniju. Čebele iz nje pridobivajo zelo svetel, skoraj prozoren med. Akacija je znana tudi po tem, da ima nizek delež kristalizacije medu, zaradi česar je priljubljena med potrošniki.

Meta je zelišče, ki cveti poleti in pritegne veliko število čebel. Cvetovi mete so bogati z nektarjem, medtem ko so listi rastline cenjeni zaradi svoje močnega vonja.

Žajbelj je trajnica, ki uspeva v sušnih in vročih predelih. Njeni cvetovi vsebujejo veliko nektarja, ki je priljubljen pri čebelah, zaradi česar je odlična medovita rastlina za pomlad in poletje.

Lan je enoletna rastlina, ki cveti zgodaj poleti in zagotavlja čebelam dragocen vir nektarja. Med iz lanu je svetel in ima prijeten okus.

Kostanj je drevo, ki je zelo medovito, zlasti v pozni pomladi in zgodnjem poletju. Med iz kostanja ima temnejšo barvo in značilen, rahlo grenkast okus.

Akacija je drevo, ki cveti pozno spomladi, njeni beli cvetovi pa zagotavljajo bogat vir nektarja za čebele.

Sončnice so priljubljena medovita rastlina, predvsem zaradi velike količine nektarja, ki ga prinašajo v poletnih mesecih. Med iz sončnic je pogosto rumene barve in ima rahlo sladkast okus.

Lavanda je trajnica, katere cvetovi pritegnejo veliko število čebel. Med iz lavande je temnejši in ima značilno zeliščno aromo.

Ta grm je zelo medovit in zgodaj spomladi privablja čebele z nektarjem, ki se nahaja v njegovih cvetovih.

Za več informacij o pomenu in ohranjanju čebel si lahko preberete na povezavi: https://czs.si/objave_podrobno_czs/10559

Delite to novico

Ostali so prebrali tudi …

Kako s pomočjo naše E-knjige najhitreje do gradbenega dovoljenja?

V E-knjigi smo zbrali bistvene informacije, za preživetje v labirintu okoljske zakonodaje. Za investitorje in projektante so bistvene informacije, ki jih potrebujete, da se izognete neprijetnim presenečenjem pri vaših projektih.