Predhodni postopek ali predhodna presoja vplivov na okolje (PP) je vrsta okoljske presoje, ki jo je potrebno izvesti za posege, ki bi lahko imeli pomembne vplive na okolje zaradi svoje velikosti, lokacije, emisij novi v okolje iz proizvodnega procesa in posledično vpliva na okolje, naravo ali kulturno dediščino ali kumulativnega vpliva. Vrste posegov, za katere je potrebno izvesti predhodni postopek, podrobneje določa Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje.
Za te posege je potrebno na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) oddati vlogo za predhodno presojo vpliva na okolje, v kateri morajo biti opisane lastnosti posega, okolja ali delov okolja, na katere bi poseg lahko vplival ter opis možnih pomembnih vplivov nameravanega posega na okolje. V postopku predhodne presoje MOPE odloči ali je za poseg potrebna izvedba presoje vplivov na okolje ali ne.
Kako predhodni postopki postajajo vedno bolj zahtevni?

Pred spremembo Zakona o varstvu okolja se je vloga za predhodni postopek vlagaPred spremembo Zakona o varstvu okolja se je vloga za predhodni postopek vlagala na razmeroma kratkem obrazcu, ki je še vedno dostopen na portalu SPOT. Po naših izkušnjah je v zadnjem letu oziroma dveh, predhodni postopek postal bistveno bolj zahteven. Zato dostopni obrazec v večini primerov ne zadošča več za popoln opis vseh vplivov na okolje ter lastnosti posega, ki ga MOPE potrebuje za odločitev.
Večina zahtev za predhodni postopek se zato večkrat dopolnjuje, oziroma prejme poziv za dopolnitev. Nove zahteve za dopolnitev tako pogosto vsebujejo zahteve za dopolnitev opisa na področju:
- Opisa trajanja in načina gradnje,
- Vplivov na zrak v času gradnje oziroma oceno koncentracij PM10 delcev pri najbližjih objektih z varovanimi prostori,
- Vplivov hrupa v času gradnje in obratovanja,
- Podatkov o odpadkih v času gradnje in o ravnanju z njimi,
- Vpliv in ocena vibracij na sosednje objekte v času gradnje in obratovanja,
- Vpliv in ocena svetlobnega onesnaženja v času gradnje in obratovanja,
Ministrstvo od vlagateljev zahteve tudi pogosto želi, da se vloga dopolni z točnimi podatki in dokazili, kar pa pomeni, da je potrebno opraviti strokovne presoje in modeliranja, kot so modeliranje emisij prašnih delcev, modeliranje hrupa in druge strokovne podlage, ki v osnovnem obrazcu niso navedene in niti zahtevane. Te strokovne podlage dodatno zahtevajo kar nekaj časa za pripravo in posledično je zato pogosto treba prositi za podaljšanje roka za dopolnitev za mesec ali dva. Navedeno pomeni, da se sam postopek, ki je že tako dolgotrajen, še podaljša.
Bodite pozorni – predhodni postopek postaja mala presoja vplivov na okolje

Predhodni postopek je namenjen predhodni presoji vplivov na okolje. Prav zato MOPE za dobro presojo teh vplivov potrebuje kakovostne podatke. V predhodnem postopku ni več dovolj, da zgolj zapišete, da vpliva ne bo ali da bo le-ta minimalen, ampak je treba te navedbe tudi podkrepiti s točnimi podatki, izračuni ali modeliranji. Le tako se bodo MOPE in drugi mnenjedajalci lahko odločili o tem, ali je za vaš poseg potrebna presoja vplivov na okolje ali ne.
Na primer, pri gradnji industrijskega objekta ali stanovanjske soseske bodo nastali različni vplivi na okolje, kot so emisije prašnih delcev, emisije hrupa in vibracije. Vse te emisije lahko negativno vplivajo na najbližje stanovanjske in druge objekte z varovanimi prostori, kar pa je potrebno prikazati z:
- Izračunom ali modeliranjem emisij prašnih delcev,
- Izračunom ali modeliranjem emisij hrupa,
- Izračunom vpliva vibracij.
Kako lahko pripravite dobro vlogo za predhodni postopek?
Vlogo za predhodni postopek je tako dobro dopolniti s strokovno oceno vplivov na okolje, ki jo pripravi strokovnjak, pooblaščen za pripravo presoj vplivov na okolje. Okoljski strokovnjak bo tudi presodil, ali potrebujete za predhodni postopek tudi podrobnejše dodatne podatke, kot je modeliranje posameznih vplivov na okolje.
Takšna strokovna ocena vsebuje vse potrebne zahteve glede opisa posega v okolje, funkcionalne povezanosti z obstoječimi posegi in opis vseh pomembnih vplivov na okolje, ki se lahko pričakujejo v času gradnje, izvajanja in obratovanja posega v okolje.
V strokovni oceni se računsko oceni tudi glavne vplive na okolje, kot so vplivi na zrak, emisije hrupa, vibracije in drugi vplivi. Če je potrebno, se za posamezne vplive naroči tudi računalniško modeliranje vpliva, ki ga izvedejo za to pooblaščeni strokovnjaki.
Strokovna ocena vsebuje tudi omilitvene ukrepe za zmanjševanje vplivov na okolje, saj negativni vplivi na okolje (skoraj) vedno so. Omilitveni ukrepi so pomembni za prikaz tega, da bo gradnja posega ustrezala zakonodajnim zahtevam ter da bo investitor sprejel tudi dodatne ukrepe za zmanjševanje vplivov na okolje.
Z dobro pripravljeno vlogo za predhodni postopek (in pravočasno oddajo), lahko prihranite kar precej časa (in živcev 😊), zato vam priporočamo, da jo zaupate za to usposobljenim strokovnjakom z okoljskega področja.
Nasvet: vlogo za predhodni postopek pričnite pripravljati že v fazi DPP, saj sam postopek predhodne presoje lahko traja tudi 3 mesece. Sklep o opravljenem predhodnem postopku pa potrebujete za pridobitev gradbenega dovoljenja, če je za vaš poseg predhodni postopek potreben.

Niste prepričani ali je za vaš projekt potrebno izvesti predhodni postopek? Ste prejeli poziv za dopolnitev vloge za predhodni postopek? Za vas preverimo obveznost izvedbe predhodnega postopka in pripravimo vlogo za predhodno presojo vplivov na okolje za vaš poseg ter vas v postopku tudi zastopamo. Kontaktirajte nas in skupaj bomo našli rešitev!
Več podatkov o napakah, ki jih pri predhodnem postopku ne smete narediti, si lahko preberete tukaj .